Turkcell T20 deki Uygulamaları Hafıza Kartına Taşıma

 

 

 

SDCard-Tasi-2

Android cihazlarına çok sayıda uygulama yükleyen son kullanıcılar ve de özellikle Turkcell T20 kullananlar bir süre sonra farkedecekler ki yeni bir uygulama yüklemek istediklerinde sistemde yer kalmamış ve cihaz bir kaç uygulamayı sildikten sonra tekra denenmesi için uyarı veriyor. Cihazınızın hafızasını doldurdunuz :) Bu cihazınızın hem yavaş çalışmasına neden olacak hem de yeni uygulama yükleyemeyeceksiniz. Fakat tabiki bunun çözümü var :)  Bu yazımızda mevcut uygulamaları hafıza kartına (sdcard’a) nasıl taşıyacağınızı ve kalıcı çözüm olarak bundan sonra yükleyeceğiniz uygulamaların otomatik olarak hafıza kartına yüklenmesini nasıl sağlayacağınızı anlatmayaca çalışacağız.

 

I.Yöntem

İlk olarak cihazda yüklü uygulamaları Android menülerini takip ederek SD karta taşımayı görelim. Ayarlar -> Uygulamalar -> Uygulamaları Yönet menüsünü takip ettiğinizde cihazınızdaki yüklü uygulamalar görüntülenecektir. Buradan istediğiniz uygulamayı seçip SD karta taşıma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

SDCard-Tasi-1

 Örnek olarak listeden Backgammon Free adlı oyuna tıklayalım.

SDCard-Tasi-2

 Uygulamanın detayları görüntüleniyor. Bu ekrandan uygulamayı Kaldır butonu ile kaldırabilir, SD karta taşı butonu ile dahili SD karta taşıyabilir, uygulama çalışıyorsa Durmaya zorla butonu ile durdurabilirsiniz. SD karta taşı butonuna tıklayalım.

SDCard-Tasi-3

Gördüğünüz gibi uygulama SD karta taşındı ve butonda Telefona taşı yazıyor artık. Aynı butona tıklayarak uygulamayı tekrar telefona taşıyabilirsiniz.

II.Yöntem

Şimdi de cihazımızı bilgisayara bağlayarak komut yöneticisi ekranından uygulamaların hangi konuma yükleneceğini seçelim.

Bu yöntemi kullanabilmeniz için cihazınızın driverlarını bilgisayarınıza kurarak bilgisayarınızdan cihazınıza erişebiliyor olmanız gerekmektedir. Bu işlemler için  

http://androidturkey.net/2011/07/29/android-turkcell-t20-rootsuz-ekran-goruntusu-alma/ yazımıza göz atabilirsiniz. Cihazınızı USB hata ayıklama modunda açıp bilgisayarınıza bağlamanız gerekmektedir.

Bilgisayarınızdan cihazınızı görebildiğinizi varsayarak sırasıyla şu adımları takip edelim:

_Bilgisayarınızdan komut yöneticisini açın. Çalıştır –> cmd yazıp Enter’a basın.

_Komut satırından Android Sdk’nın kurulu olduğu dizine geçmeniz gerekiyor. Ben D sürücüsünde yüklediğim konumu göstermeye çalışıyorum.

SDCard-Tasi-4

Tools klasörüne ulaştık. Şimdi yükleme yapabileceğimiz konumları görmeye çalışalım. Bunun için aşağıdaki komutu çalıştıralım:

adb shell pm getInstallLocations

Komut yürütülünce ekranda yükleme konumları listeleniyor.

SDCard-Tasi-5

Gördüğünüz gibi 1 numara cihazın dahili SD kartını; 2 numara ise harici SD kartını temsil ediyor. Şimdi harici SD kartımıza uygulamaların yüklenebilmesi için aşağıdaki komutu yazalım:

adb shell pm setInstallLocation 2

SDCard-Tasi-6

Komutun sonuna 2 yazmamızın sebebi SD karta kurulumları yapmak için. Aynı komutu 0 için yaparsanız eski ayarınıza dönebilirsiniz.

III.Yöntem

Bir başka yöntem ise android markette yer alan Apps 2 SD uygulamasını kullanmak.

Uygulama linki:

https://market.android.com/details?id=com.IQBS.android.app2sd&hl=en

Aslında bu uygulama I. Yöntemde anlatılan yöntemi kullanıyor diyebiliriz. Uygulamayı çalıştırdığınızda yüklü uygulamalar hızlıca taranıp ekranda görüntüleniyor.

SDCard-Tasi-7

 Uygulamalar listelendi.

SDCard-Tasi-8

 İstediğiniz uygulamaya tıkladığınızda I. Yöntemdeki gibi SD karta taşıma ekranı geliyor.

SDCard-Tasi-9

Android marketten indirebileceğimiz bir diğer uygulama ise SDMove.

 Uygulama linki:

https://market.android.com/details?id=com.beaglebros.SDMove&feature=search_result

Bu da Apps 2 SD uygulamasıyla aynı işlemleri yapıyor.

SDCard-Tasi-10

 Farklı olarak SDMove uygulaması yüklü uygulamaları konumlarına göre renklendirme yapıyor ve aynı konumda olan uygulamalar rahatlıkla ayırt edilebiliyor.

SDCard-Tasi-11

 Sarı renkli uygulamalar cihazda yüklüler ve istersek SD kartımıza taşıyabiliyoruz.

Kırmızı renkliler ise cihazda önyüklü gelen SD karta aktaramayacağımız uygulamalar.

Yeşil renkliler ise SD kartımızda yer alan uygulamaları temsil ediyor.

Cihazınızda hafıza yetersiz duruma geldiğinde kullanabileceğiniz bu yöntemler ile cihazınıza rahat bir nefes aldırabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın :)

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !