Android Turkcell T20 Rootsuz Ekran Görüntüsü Alma.

 

4 Votes

 

T20 Ekran

Android işletim sistemi yüklü cihazlarda bazı uygulamalar ile ekran görüntüsü alabiliyoruz; fakat bu uygulamalar genellikle root olmamızı gerektiriyor. Root işlemi ise cihazımızın garanti dışı kalmasına sebep oluyor. Bu nedenle root gerektirmeyen yollarla ekran görüntüsü almaya çalışıyoruz. Bu yazıda anlatacaklarım Android SDK ve USB Driver kurulumları ile Turkcell T20 cihazınızdan nasıl ekran görüntüsü alabileceğinizi açıklamaktadır. Ben de bu yazıyı hazırlarken ekran görüntülerini bu yolla aldım. Bu da yöntemin çalışır ve sağlam olduğunun bir kanıtı diyebiliriz :)

 

Bu yöntemi kullanabilmeniz için öncelikle Android SDK kurmanız gerekmektedir. Android SDK kurulum dosyalarına http://developer.android.com/sdk/index.html linkinden erişebilirsiniz. İşletim sisteminize uygun dosyayı indirerek bilgisayarınıza kurunuz.

Android SDK

Aynı zamanda Android SDK’yı Eclipse’de geliştireceğiniz uygulamalarda da kullanmak isterseniz sayfada anlatılan kurulum sırasına uymalı ve ADT Plugin for Eclipse eklentisini de kurmalısınız. Amacınız sadece ekran görüntüsü almak ise bu kuruluma ihtiyacınız olmayacak.
Kurulum esnasında JDK’nın kurulu olmadığına dair bir hata mesajı ile karşılaşırsanız JDK’yı indirip kurmanız gerekecektir. http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html adresinden JDK’yı indirebilirsiniz.
SDK kurulumunu tamamlayınca anadizinde yer alacak olan SDK Manager uygulamasını çalıştırmanız gerekmektedir. İlk kurulumdan sonra bazı güncellemeler yapmanızı isteyebilir. Tüm güncellemeleri seçip Update All ile güncellemelerin tamamlanmasını bekleyiniz. Bu işlem biraz uzun sürebilmektedir. Ben daha önceden bu işlemi tamamladığım için Installed Packages bölümünde kurulumu tamamlanmış olan öğeler listeleniyor.

SDK Manager

Bilgisayarınızın T20 cihazınızı görebilmesi için USB Driver’a ihtiyaç duyacaksınız. Ayrıca Adb Driver da gerekli olabiliyor. Bu driverları da http://hotfile.com/dl/125324806/d7f51af/T20_Drivers.rar.html linkinden indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dosyayı rardan çıkardıktan sonra USB Driver dosyasını da rardan çıkartın ve DriverSetup uygulamasını çalıştırıp kurulumu tamamlayınız. Rar şifresi : 123

Tüm gerekli kurulumları tamamladıktan sonra cihazının USB hata ayıklama özelliğini açmanız gerekmektedir. Varsayılan olarak bu seçenek kapalı gelmekte ve cihazınızı bilgisayara bağladığınızda USB bellek gibi kullanmaya izin vermektedir.

USB hata ayıklaması özelliğini yapabilmeniz için Ayarlar -> Uygulamalar -> Geliştirme -> USB hata ayıklaması seçeneğini bulup aktif hale getirin. Cihazınız İngilizce dilini kullanıyor ise Settings -> Applications -> Development ->USB debugging menülerini kullanın.

USB Debugging

Android SDK’nın kurulu olduğu dizinde tools klasörü içinde ddms adlı uygulamayı bulup çalıştırın. Tüm işlemleri doğru yaptıysanız Dalvik Debug Monitor adlı bir ekran karşınıza gelecektir. Device -> Screen Capture menülerini kullanarak cihazınızın ekran görüntüsüne ulaşabilirsiniz. Refresh butonu ile ekranınız o anki ekran görüntüsünü yakalayabilir ve Save butonu ile de ekran görüntüsünü PNG formatında bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Dalvik Debug

Dalvik Debug Monitor ilk denemede çalışmayabilir. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız bilgisayarınızı ve T20 cihazınızı yeniden başlatın. Ardından cihazınızı bilgisayarınıza tekrar bağlayın.

Sonuç olarak bu işlem Root olmayı gerektirmediğinden Android işletim sistemi yüklü cihazlarınızda ekran görüntülerini kolaylıkla yakalayabilirsiniz. Bir de indirme linklerini tekrar düzenli bir şekilde verelim:

1) http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html (JDK)

2) http://developer.android.com/sdk/index.htm (Android SDK)

3) http://hotfile.com/dl/125324806/d7f51af/T20_Drivers.rar.html (USB Driver – ADB Driver)
zip dosya sifresi:123

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !